התפתחות תינוקות לפי חודשים

 האפשרות לבדוק ולעקוב אחר התפתחות תינוקות לפי חודשים נותנת לנו הפיזיותרפיסטים כלי חזק לביצוע בדיקה התפתחותית מקיפה ולהשוות את ביצועי התינוק מבחינת כמותית (האם מבצע?) ומבחינה איכותית (איך מבצע?) בהתאם לגילו הכרונולוגי (בפגים- בהתאם לגיל המתוקן).

התפתחות התנועה ומאפייניה מראים לנו כל הזמן את התפתחות הקשרים הבין תאיים במוח, את היווצרותם ואת השתנותם של מבנה המוח והגוף בהתאם ולפי גיל התינוק. יכולות התינוק מתקדמות עם גדילת הממדים והשינוי בפרופורציות הגוף מאידך ועם הניסיון  והאימון בחקירת המרחב הסביבתי, מאידך.

גיל 0-3 חודשים:

התינוק מכיר את העולם שמחוץ לרחם, לומד כיצד להתמודד עם התנועה כנגד כוח הכבידה ובמקביל  ותוך כדי כך לומד גם להכיר ולתקשר עם  מטפליו הקרובים ולווסת את עצמו.

אנו מצפים לראות בגיל זה- בשכיבה על הגב (החל מגיל חודשיים) חיוך רצוני, קשר עין רציף לאורך כל טווח התנועה של הראש, שליטת ראש ויכולת וויסות עצמית (מגע ידיים בפנים ובפה, תחילת התפתחות קשר עין יד).

בגיל 3 חודשים קיימת תנועה ספונטנית ברורה המאפשרת אבחון או שלילה של פגיעה מוחית ולכן חשוב לבצע את הבדיקה הזו. הדרך לבצע את האבחון היא לצלם את התינוק במשך 5 דקות במבט על הכולל את כל הגוף, כאשר הוא שוכב על גבו, ללא מוצץ ועם בגד שצבעו אחיד ואינו דומה לצבע הבד שעליו מונח התינוק.

בגיל 4 חודשים נצפה מהתינוק לשכב על גבו ולהביא את 2 ידיו לקו האמצע ולפה, להביא את רגליו אל הבטן, לשכב על הבטן להרים את הראש והחזה ולהחזיק על אמות הידיים. במנח זה הוא אמור להיות מסוגל לשאת משקל כל פעם על יד אחרת ,מוטוריקה עדינה- לאחוז בצעצוע ולהביא לפה.

חשובה תנועה סימטרית בגיל זה (למעשה עד גיל 3 שנים) ולכן תמיד כשהתינוק מבצע פעולות מוטוריות במרחב נרצה לראותן מתבצעות לימין ולשמאל.

בגיל 5 חודשים נצפה שיכולות אלו ישתכללו והתינוק מסוגל כבר להניע את עצמו לימין ולשמאל כמסתובב על ציר, ובדרך כלל נצפה לגלגול - מבטן לגב ו/או מגב לבטן, לשני הצדדים. מוטוריקה עדינה- צעצועי pop-up לסגור חלונות קופצים.

בגיל זה ניתן כבר להושיב את התינוק בכיסא אוכל עם גב גבוהה ובעגלת ישיבה כאשר הוא חגור ברתמות.

בגיל 6 חודשים נצפה לניסיונות התקדמות במרחב- זחילה לאחור, לפנים, גלגול ממקום למקום זחילת גחון ולפעמים נדנוד על 6. ישיבה ניתנת לביצוע ותרגול עצמי כמובן עם השגחה מאחור ומהצדדים.

גיל 7 חודשים עד 9 חודשים נצפה להמשך פיתוח המיומנויות המוטוריות במרחב ולחקירת המרחב בתנועה, התינוק לומד ומתמחה בכל תנוחה באופן ספציפי ונהיה "מומחה לתחום" מסוים בכל פעולה מוטורית שהוא מבצע. זחילה על 6. התחלה של הבנה לגבי קביעות אובייקט- מתחילה חרדת נטישה וחרדת זרים. מוטוריקה עדינה- מוציא חפצים מקופסא, מגלגל כדור במרחב ורודף אחריו, מוציא חלקי פאזל ממקומם, מוציא טבעות ממוט. מוחא כפיים ידיים פתוחות.

גיל 10-שנה נצפה להופעת ישיבה עצמאית- התינוק יושב לבד ויוצא ממצב זה למצב עמידה או זחילה. זחילת 6 מהירה, העמדות בתמיכה ומשחק בעמידה, טיפוס על מדרגות בזחילה מיומנת.

מצביע על חפצים ואומר "את זה, אומר "אור" ומצביע.

גיל שנה-שנה וחצי נצפה להליכה סביב חפצים, הליכה בין רהיטים או ליד קירות, הליכה בדחיפת עגלה כבדה. עמידה עצמאית והליכה עצמאית. מוטוריקה עדינה- משחיל טבעות, מסדר חלקי פאזל (ריבוע משולש עיגול) במקומם, מכניס חלקים לקופסא לפי צורה. אוצר מילים- 10 מילים לפחות.