טורטיקוליס

פיתול צוואר (באנגלית Torticollis) הוא מנח צווארי אסימטרי. מקור המושג טורטיקוליס נובע משתי מילים לטיניות: TORTUS  שמשמעותה מעוות ו – COLLUM שפירושה צוואר .יכול להופיע כהטיה צדית או כסיבוב של הצוואר, או שילוב של השניים. לעיתים קיימת הגבלה בטווח הסיבוב של הצוואר או הגבלה בהטיית הצוואר לצד הנגדי. קיימות למעלה מ-30 סיבות שונות לבעיה רפואית זו. חלקן נובעות מסיבות נוירולוגיות, חלקן גנטיות או סביבתיות. קיימות השערות רבות, ביניהם : תהליכים איסכמיים בתקופה הסב לידתית, קרע בשריר לפני או במהלך הלידה והיווצרות צלקת חד- צדדית בשריר Sterno-cleido Mastoid= SCM ) ) דלקת בשריר, פגיעה עצבית משנית או ראשונית ו - Intrauterine compartment syndrome. כמו כן יכולה להיות בעיה בחוליות הצוואר.Congenital Muscular Torticollis= טורטיקוליס מולד- הינה הסיבה הנפוצה ביותר להיווצרות טורטיקוליס. המדובר בטורטיקוליס המופיע בלידה או מיד לאחריה.סיבות נוספות להיווצרות טורטיקוליס מולד שאינן קשורות ישירות לבעיה ספציפית בשריר SCM יכולות להיות הפרעה בראייה, איחור התפתחותי וחולשת גו.10-20% מהתינוקות שלא טופלו עלולים לפתח דפורמציות הכוללות: סיבוב של הצוואר וקיבועו, השטחה של צד אחד של הפנים, וגידול א-סימטרי של חצי הפנים ( Hemi hypoplasia או Plagiocephaly ). Plagiocephaly מתאפיין בא- סימטריה של הראש במישור ההוריזונטלי אך ללא הפרעה ורטיקלית וללא השטחה של הגולגולת. ההשערה היא שהתפתחות של Plagicephaly עם טורטיקוליס בעוברים מתרחש כתוצאה מכוחות שנוצרים ממגע ממושך של הראש ברחם ללא תזוזה או עם תזוזה מעטה של הראש. בתינוקות ניתן לראות דפורמציות (שינוי לא תקין בשלד/במפרקים) נוספות המתלוות לבעיה ב- CMT לדוג: פריקה של ירך, Club Foot וכו'.ממחקרים עולה כי 97% מהמקרים של טורטיקוליס השתפרו ללא צורך בניתוח. טיפול עד גיל 3 חודשים מוביל לשיפור של 100%. טיפול בגיל 3-6 חודשים- 25% נדרשו לניתוח. 6-18 חודשים- ב70% מהמקרים נדרש ניתוח. מעל 18 חודשים- ב-100% מהמקרים נדרש ניתוח. במחקר של  Cheng ועמיתיו (1994)  נמצא כי ככל שההתערבות הפיזיותרפיסטית מוקדמת (במהלך ששת החודשים הראשונים) כך מתקצר משך הטיפול ולכן חשובה הפניה כמה שיותר מוקדמת לטיפול פיזיותרפיה.

מהם הסימנים לטורטיקוליס מולד?

התינוק מפנה את ראשו לצד אחד כל הזמן. הסנטר פונה לכיוון הכתף והראש מוטה לכיוון אחד.בדרך כלל הראש יהיה מוטה לצד אחד (למשל שמאל) והסנטר לצד השני (למשל לימין), מה שמצביע על בעיה באיזון השרירים סביב הצוואר. התינוק לא יוכל להזיז את ראשו בחופשיות מצד לצד (כפי שמצופה החל מגיל חודשיים וחצי). לעיתים יהיה גוש בצד אחד של הצוואר, על השריר.

מי מאבחן טורטיקוליס מולד?

בדרך כלל ההורה/המטפל מבחין בכך ראשון, וכן על רופא הילדים האחריות לבדוק את הסימטריה של הראש בעת הבדיקה הכללית. על הרופא לשקול באם מדובר בבעיה בעצמות הצוואר או בשריר ואם הוא מתלבט הוא יכול לשלוח אתכם לצילום צווארי. כמו כן יבדוק מלפורמציות נלוות כמו פרקי ירך שקיומן מעיד על צורך בהעמקת הבדיקה. לאחר הבירור הרפואי יפנה הרופא את ההורה לפיזיותרפיסט התפתחותי שיוכל לברר מהן הסיבות האפשריות להטיית הצוואר ולהדריך את ההורה לתרגילים שונים לפי הצורך.

מה הטיפול המומלץ?

מתיחות פסיביות לצוואר- שיראה לכם הפיזיותרפיסט או רופא הילדים- הוכחו כיעילות מאוד, יש לבצע כמה פעמים ביום. הרמה והורדה של התינוק דרך הצד, עיסוי לשרירי הצוואר והגו, שכיבה מרובה על הבטן (בערנות), גיוון תנוחתי (להשכיב במקומות שונים, שכיבה על הצדדים, הימנעות מסלקל), גרייה אקטיבית לתנועה ולכיוון הרצויים לפי גיל התינוק, סידור מנח הראש, סידור החדר והעריסה, החזקה נכונה בעת האכלה, טייפינג-מדבקות על השריר.