פיזיותרפיה לילדים

פיזיותרפיה לילדים

פיזיותרפיה לילדים- שלום כיתה א'!

כיתה א' היא רגע מרגש ומשמעותי להרבה ילדים והורים.. זהו רגע מיוחד בו הילד הופך מ"שחקן" הלומד "לשחק" ל"למדן" בעל יכולות אקדמאיות מעולם המבוגרים-  לכתוב, לקרוא, לשבת בכיתה, להקשיב בשקט מאחורי שולחן, מול לוח, מול מורה ומערכת עם דרישות ובקשות.

אין ספק שהדבר מעורר חרדות רבות ביחד עם ההתרגשות והרבה שאלות וחששות אצל הילד והוריו – איך יסתדר "לבד" בבית הספר הגדול והמאיים, האם ידע לאן ללכת, האם יצליח לעקוב אחרי לוח הזמנים ולהתמודד מול הגדולים ממנו בהפסקות ועוד ועוד...

הדרך הטובה ביותר שאני מכירה להתמודדות עם הפחדים היא ידע והכנה מוקדמת. ההכנה המוקדמת מאפשרת לנו להתכונן ולתרגל עד כמה שאפשר את כל התרחישים האפשריים ומורידה את רמת הלחץ מפני הלא נודע.

אז מה הקשר לפיזיותרפיה לילדים פה?

פיזיותרפיה לילדים מתייחסת להיבט היציבתי המספק לילד תשתית יציבתית טובה וחזקה לביצוע פעולות מוטוריות עדינות ופעולות הקשורות למשל בדיבור, בנשימה ובבליעה.

פעמים רבות הורים יפנו לפיזיותרפיה לילדים אם לילד היה שבר, אם נפצע באימון או במצב של עומס יתר בחוג ספורט. אני מציעה להורים לפנות לפיזיותרפיה לילדים גם  במקרים בהם הילד מתקשה לשבת בכיתה מסיבה יציבתית (כאשר נבדקה ונשללה הפרעת קשב וריכוז או אם רוצים לשקול ללכת לבירור הנושא). הסיבה לכך שילד נע בכיסא ללא הרף יכולה לנבוע מכך שהוא כל הזמן מחפש את הדרך למצוא תנוחה נוחה ותמוכה כדי שיוכל לכתוב ואפילו כדי להקשיב זמן ממושך.

בטיפול פיזיותרפיה לילדים אני עובדת על ההיבט היציבתי באמצעות עיסוי עמוק באזורים הקשורים ביציבה (גו, שוקיים, כפות רגליים וקרסוליים) ולאחר מכן מאתגרת את הילד בשיווי משקל במנחים כמו ישיבה ועמידה. התוצאה תהיה- שיפור שווי המשקל, היציבה ומשך הזמן שהילד מסוגל לשבת בכיתה ופעמים רבות יהיה שיפור גם ביכולות הכתיבה והציור.

ובהיבט שלכם ההורים -ערכתי עבורכם שאלון קצר של 10 דברים שחשוב לבדוק לפני שהילד מגיע לכיתה א' (רצוי עוד בגן חובה) :

-גזור ושמור- לתלות על המקרר – גזור ושמור- לתלות על המקרר- גזור ושמור- לתלות על המקרר

1.האם ילדך מסוגל לשבת לאורך זמן בלי לנוע בכיסא? אם לא- מה הסיבה?

2.האם ילדך סובל מהפרעת קשב וריכוז- אם לא ובדקתם את זה כבר- יש לערוך בירור מקיף לגבי הסיבה- אולי קיים קושי ביציבה? אם כן בדקתם והוא אכן סובל מהפרעת קשב, לקראת כיתה א'  מומלץ לבקש להושיבו בקדמת הכיתה, שלא יוסח על ידי חבריו.

3.האם ילדך מסוגל להחזיק עפרון/עט במצב המאפשר כתיבה- אחיזת טריפוד או אחיזת צבת (שלוש/שתי אצבעות)?

4.האם כתב היד של ילדך קריא, האם מצליח לרשום/לצייר  בתוך הקווים/שורות?

5.האם אוהב להשתתף בשיעורי ספורט בגן, האם אוהב לשחק בחצר? אם לא ממה נמנע?

6.האם מדווח על עייפות כתוצאה מציור וכתיבה ממושכת?

7.בשיחה לפני העלייה לכיתה א' בררו עם המחנכת/המנהלת מהי תכנית ההפסקות- האם קיימת הפעלה והשגחה על ידי צוות בית הספר או שהילד מסתובב חופשי (ומשועמם)? שעמום הוא מפתח לצרות...

8.האם יש מעורבות של המחנכת בפעילות ההפסקות? ילד שיתקשה מבחינה חברתית יזדקק למעט יותר תיווך מצד המחנכת למשל.

9.מה גודל התיק שלו ומה משקלו? איך הוא אמור לסחוב אותו ולאן? האם יש מקום בבית הספר שניתן להשאיר בו חומר לימודי- לוקר?

10.כמה זמן מקבלים הילדים כדי לאכול את ארוחת הבוקר לפני ההפסקה בחוץ? האם מישהו יושב איתם בזמן האוכל?

אם תבדקו את 10 הדברים האלו אין ספק שתוכלו להיות שקטים ובטוחים יותר שילדכם מקבל את כל התנאים להצלחה בכיתה א' ובמידה והתגלו קשיים – תדעו מה טיבם ולמי לפנות..

אז שיהיה בהצלחה!

.