מה היתרונות של פיזיותרפיה לתינוקות?

למה ללכת לפיזיותרפיה לתינוקות אם יש איחור התפתחותי?

פיזיותרפיה לתינוקות הינו תחום התמחות נפרד בפיזיותרפיה ובדרך כלל הפיזיותרפיסט המתמחה בטיפול פיזיותרפיה לתינוקות יהיה פיזיותרפיסט שסיים ארבע שנות לימוד (תואר ראשון, בעל תעודת רישיון לעסוק בפיזיותרפיה ) ולאחר מכן התמחה בתחום האבחון והטיפול בתינוקות במסגרת עבודתו במכון להתפתחות הילד. בנוסף על עבודה במכון להתפתחות הילד יוצא הפיזיותרפיסט לקורסים והשתלמויות- על המקנות לו ידע בטכניקות לטיפול ואבחון, רצוי שיהיו מבוססות מחקר (זאת אומרת שאותן טכניקות נבדקו והוכחו כמהימנות ותקפות לאבחון התפתחותי/נוירולוגי בתינוקות).אצלינו עובדים שלושה פיזיותרפיסטים כאלו- חדוה בעלת המרכז, הלל וגיל.

במפגש הראשון בפיזיותרפיה לתינוקות בקליניקה שלנו נבצע אבחון מקיף של התינוק מבחינה נוירולוגית והתפתחותית. בתינוקות מתחת לגיל 5 חודשים נציע לכם לבצע אבחון תנועה ספונטנית שיאפשר קבלת מידע לגבי מצב המוח של התינוק. הבדיקה יכולה לאתר או לשלול פגיעה מוחית בגיל מוקדם מאוד. האבחון המוקדם מאפשר במידת הצורך התחלה מוקדמת של טיפול וככל שהטיפול יתחיל מוקדם יותר כך ניתן להשפיע טוב יותר על התינוק אם יש פגיעה מוחית (בזכות הפלסטיות של המוח- עד גיל שנתיים ה"מוח כפלסטלינה" וניתן לבצע שינויים משמעותיים ברמת הקשרים הבין תאיים במוח).

כחלק מהמפגש הראשון בקליניקה שלנו במרכז תהוד"ה כבר תקבלו הדרכה וטיפים להמשך עבודה עצמית בבית.

בדרך כלל האבחון והטיפול הראשוני יכלול הדרכה ל-3 תרגילים אותם תתרגלו אתנו עד להבנה מלאה של הוראות.

בטיפול הפיזיותרפיה לתינוקות תקבלו ידע וטיפים כיצד להרים את התינוק בדרך שתעודד אותו לחזק את שרירי הראש והגו (על ידי גלגול דרך הצד-ימין/שמאל), כיצד לערסל אותו בצורה שתרגיע אותו ותעזור לו להכיר את גופו ואת קו האמצע שלו (עיטוף עם חיתול/שמיכה, השכבה בתוך גלגל ים/פוך), כיצד לעודדו לשכב על הגב ולהביא את הרגליים לבטן, כיצד לעודד אותו לשכב על הבטן עם תמיכה, מתי אפשר להושיב את התינוק (החל מגיל 4 חודשים- מבוסס מחקר!) ומתי ואיך לעודד אותו למגוון פעולות מוטוריות המאפשרות לו לחקור את המרחב בצורה יעילה ונעימה יותר.

במידת הצורך, אם תתגלה בעיה אמיתית בהתפתחות המצריכה טיפול או מעקב נוכל לתת מענה מהיר והדרכה יעילה להתנהלות היומיומית ולתרגילים ספציפיים העוזרים בטיפול המוטורי/תחושתי בפתולוגיות אלו. 

במידה ויש איחור התפתחותי או חשד לבעיה אחרת מומלץ להגיע לאבחון בפיזיותרפיה כמה שיותר מוקדם (ככל שמאבחנים בגיל מוקדם יותר כך יש סיכויים טובים יותר להשפיע ולהתגבר על בעיות בהתפתחות) ואנו נשמח לעזור לכם באבחון, בניית תוכנית טיפול אישית וליווי צמוד לכל אורך הדרך וכפי שיידרש.

ליצירת קשר התקשרו אלי-חדוה ארז 0503570358