מה זה פיזיותרפיה ולמה צריך את זה?

פיזיותרפיה היא תחום פרא רפואי העוסק באבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה שהחלה להתפתח כמקצוע בסוף המאה ה-19 באנגליה. באותה תקופה האחיות עסקו בעיסוי רפואי לשיקום של בעיות אורתופדיות ונוירולוגיות. בעקבות החדרת תחום העיסוי לתחום הרפואה, התעורר הצורך בביסוסו כמקצוע ולכן נדרש לכך בסיס מדעי, שיאפשר את קבלת המקצוע תחת קורת הגג של הרפואה. בשלהי מלחמת העולם הראשונה עסקו גם אחיות בארצות הברית בשיקום פצועי מלחמה. רק ב-1942 הוקם ארגון הפיזיותרפיה הראשון באנגליה. כיום המקצוע ביסס את מעמדו כמקצוע פרא-רפואי העוסק בשיקום של בעיות בתפקוד וכאב, לצד מקצועות פרא-רפואיים אחרים כגון ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, תזונה קלינית וכדומה. מדובר במקצוע מדעי, מבוסס מחקר וידע ומשתמשת בבדיקות אבחנתיות, ובתרגילים המותאמים אישית.

כשהתחלתי ללמוד לא ידעתי מהו המקצוע הזה אך ידעתי שפיזיותרפיסטים מתמחים בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות עצב-שריר-שלד במגוון רחב של תחומים. התחומים בהם התמחתי  במהלך שנות עבודתי-

1.טיפול בפגים, טיפולים התפתחותיים (אבחון וטיפול במגוון הפרעות התפתחותיות בתינוקות וילדים, איחור התפתחות מוטורי וכיוצא בזה, טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים וילדים בעלי סרבול מוטורי)

2.טיפול ושיקום נשימתי, אבחון וטיפול בליקויים שונים של מערכת הנשימה (מחלות כגון סיסטיק פיברוזיס, נפחת וכן במצבים חריפים כגון דלקת ריאות).

3.טיפול אורתופדי, אבחון וטיפול בפגיעות שלד-שריר (לאחר טראומה גופנית, שחיקה מכנית, דלקות וצלקות)

4.טיפול נוירולוגי במבוגרים וילדים (לאחר מחלות עצביות, מחלות עצב-שריר)

5.פציעות ספורט (אבחון וטיפול בפגיעות שונות, בקרב אוכלוסיית הספורטאים בענפים מגוונים, תוך פיקוח על תכניות האימון שלהם, טיפול בכאבי שרירים. (

6.טיפול /שיקום יציבתי אצל ילדים ונוער הסובלים מעקמת או בעיות יציבה אחרות.

7.שיקום לאחר  אירוע מוחי.

ויש עוד מספר תחומים בהם לא התמחיתי כגון שיקום לב, שיקום וסטיבולרי, עיסוי לימפטי ושיקום רצפת אגן.

ככלל, תפקיד הפיזיותרפיסט הוא להביא את המטופל לתפקוד מיטבי.

בעבודתי אני משתמשת בטכניקות ידניות שונות (מוביליזציות /  עיסויים במגוון של גישות טיפוליות), כריות חימום, קרח,  משחות טבעיות לחמום וקירור והנחייה לתרגול סיבולת וכוח של קבוצות שרירים ומערכת הלב והריאות. בנוסף לכך אני מדריכה את מטופלי לשמור על כללים אלו תוך כדי פעילות שבועית שבה הם לוקחים חלק למשל בחדר כושר, במהלך ספינינג, הליכה, ריצה, התעמלויות שונות, פילאטיס,יוגה וכמובן שמירה על כללי תפקוד מתאימים בזמן העבודה ביומיום- מול מחשב, בנהיגה, בשטח ועוד .

בעבר עבדתי בצוות רב-מקצועי בבתי חולים (שניידר/מאיר/השרון), במכונים בקופות-החולים, וכיום אני עובדת בגני ילדים ובתי ספר רגילים ושיקומיים כמדריכה ומייעצת לאנשי חינוך, פיזיותרפיסטים, אחיות טיפת חלב ורופאי ילדים וגם בקליניקה הפרטית בטיפולים אישיים. מכאן אתם יכולים להבין כי מקצועי מגוון ומערב בתוכו טווח נרחב של מיומנויות הדרכה, פרט לידע המקצועי הנדרש.

הפיזיותרפיה מבחינה פילוסופית מניחה כי תהליכי ריפוי בגוף האדם נועדו לתקן ליקויים או באים לתת מענה לנזקים אשר נוצרו עקב מחלות או תהליכים פתולוגיים אחרים. הטיפול מסייע בתהליך הריפוי הטבעי ומעודד את התפתחותו בכיוונים הרצויים. לדוגמה: בשיקום לאחר שבר, התרגילים הרפואיים המבוצעים נועדו לעודד ריפוי אופטימלי של השבר, וכן החזרת היכולת של השרירים ותנועת המפרקים המעורבים. (מתוך "ויקיפדיה"). בשיקום תנועה נוירולוגי העיסוי והתרגילים הרפואיים נועדו לעורר דפוסי תנועה קיימים ולהביא אותם לידי ביטוי מחדש.

מבחינתי השילוב בטיפול עם טכניקת תטא הילינג  מתבקש באופן טבעי שכן גם תטא הילינג מתבססת על יכולתנו להביא ולאפשר ריפוי טבעי ובכך לממש את הפוטנציאל הגלום בתוכנו לטובתנו הנעלה. בטיפוליי אני מוצאת שהשילוב בין טיפול פיזי מדעי לבין טיפול רוחני/שכלי/רגשי/גופני בתטא הילינג מאפשר שיפור תוצאות הטיפול בצורה משמעותית. (השילוב ביניהם מתאפשר כמובן רק בהסכמת המטופל או אם מדובר בילד- בהסכמת הוריו).

אז מה אתם אומרים- קבענו?