דיאטה סנסורית- יש דברים כאלה!

מי מכם שלא שמע על המונח דיאטה סנסורית עדיין יכול לבחור לאיזה קבוצה הוא רוצה להצטרף- להורים שיחשבו "מה הילד שלי מפסיד שלא עשיתי לו דיאטה כזו?" או להורים שינשמו לרווחה- "איזה מזל שהילד שלי לא צריך דיאטה כזו"..

אז כדי שתוכלו להחליט אספר לכם בקצרה מה זו דיאטה סנסורית ולמה היא נועדה?

"דיאטה סנסורית" הינה תפריט חושי מאוזן , תכנית או סדר יום הכולל פעילויות שיספקו את הצרכים וההעדפות התחושתיות של הילד.

מטרת הדיאטה- לגרום לילד להיות מווסת יותר תוך הקניית עצמאות ושיפור תפקודו בסביבותיו השונות. בתכנון הדיאטה רצוי להתייחס ולהקפיד שהפעילויות החושיות יבוצעו אחת לשעתיים- ארבע שעות בזמנים קבועים- בוקר, צהריים, אחה"צ, ערב ולפני השינה.

אורכה המומלץ של כל פעילות- 5-10 דקות. תשאלו- אבל מווסת יותר במה? בחושים ובתחושות!

"עיבוד חושי" הינו תהליך דינאמי, בלתי פוסק ומעגלי של ארגון המידע שאנו קולטים מגופינו ומהעולם סביבנו לשם שימוש בחיי היומיום. בשבע השנים הראשונות לחייו רוב פעילותו של הילד הינה חלק מתהליך עיקרי של ארגון התחושות במערכת העצבים. כאשר הילד חווה תחושות הוא לומד לארגן אותן במוח ולומד את משמעותן.

כאשר הוא מעבד תחושות ביעילות, הוא מגיב אוטומטית בתגובות סתגלניות העוזרות לו להתנהל ולהתמודד עם סביבתו. תגובות סתגלניות הן מעשים או מחשבות העוזרים לילד להתמודד עם אתגרים חדשים וללמוד לקחים חדשים. זוהי תגובה בהתאם למצב ברגע נתון.לדוגמא: כאשר אנו שומעים רעש ומפנים את ראשנו לכיוונו או כאשר מישהו נתקל בנו ואנו משנים את תנוחת הגוף בכדי לשמור על ש"מ ולהישאר יציבים.

לכל ילד תאבון ל"תפריט חושי"- הדחף הפנימי או המוטיבציה העצמית הממריצים אותו ליטול חלק פעיל בחוויות המקדמות את העיבוד החושי בחיי היומיום וכך הוא חוקר את הסביבה, מנסה פעילויות חדשות ושואף לפגוש ולהתנסות באתגרים מורכבים יותר ויותר.

ההשתלטות על כל אתגר גורמת לו תחושת הצלחה ומעניקה לו בטחון עצמי לפרוץ קדימה.

"ויסות חושי" הוא יכולתו של האדם לווסת ולארגן תגובות לגירויים חושיים באופן מתון, מדורג ומסתגל בהתאם לדרישות הסיטואציה, לסנן גירויים לא נחוצים ולהתייחס לגירוי רלוונטי תוך שמירה על רמת עוררות אופטימאלית. יכולת ויסות חושי תקינה הינה מרכיב קריטי בתפקוד הילד משום שהיא משפיעה על האינטראקציה עם הסביבה הפיזית והאנושית, על היכולת להסתגל לאתגרים בחיי היומיום ועל איכות החיים. ליקוי בויסות חושי הינו ליקוי בתרגום המידע החושי לכדי התנהגות מסתגלת התואמת לטבע ולעוצמה של הגירוי. ילד עם ליקוי בויסות חושי יגיב בצורה מוגזמת, הגנתית או בלתי מתאימה לדרישות הסביבה כתגובה לגירוי חושי רגיל ושאינו מזיק. לילד כזה מתאימה תכנית של "דיאטה סנסורית" המתייחסת לבעיה הסנסומוטורית הספציפית של אותו הילד ונותנת עליה מענה מתאים- לדוג' חוסר בתחושת גוף עמוקה יכול לגרום לילד לנוע ללא הרף במרחב ו/או להקשות עליו ביציבה ובתנועה. בדיאטה שנבנה לו נשתמש במרכיבים המעודדים את שרירי היציבה ואת תגובות היציבה ונתרגל איתו מנחים יציבתיים שונים. נחשוף אותו לאותם המרכיבים כמה פעמים ביום למשך זמן קצר וכתוצאה מכך תשתפר תחושת הגוף העמוקה שלו היציבה ושווי המשקל...אז מי אמר שהוא לא יודע מהי "דיאטה סנסורית"?

להשתמע, חדוה ארז..

תגובות

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.