עיסוי לפגים – מאפשר בשלות מוחית כמו אצל תינוקות ברחם!

הורים יקרים!

אנחנו מתראים במקומות שונים, בסדנאות והרצאות בהם אני מדברת רבות על חשיבות העיסוי ותרומתו להתפתחות התקינה של התינוק.

האם חשבתם פעם כיצד הגעתי למסקנה זו?

בתור פיזיותרפיסטית המטפלת בפגים ותינוקות ומאמינה גדולה בעיסוי חיפשתי מאמר מעניין בנושא שיכול לספר קצת על השפעת העיסוי בצורה מחקרית.

נתקלתי במחקר מעניין שבוצע בפיזה, איטליה.

המחקר מדבר על כך שתינוקות פגים בשבועות 30-33 שקיבלו עיסוי 10 ימים לאחר הלידה (במשך 5 ימים רצופים, הפסקה ועוד 5 ימים רצופים) הראו פעילות מוחית חשמלית הדומה בבשלותה לעוברים באותם שבועות שנמצאים ברחם.

המגע המבוקר בעיסוי גרם להפחתת השינויים הקיצוניים בפעילות החשמלית המוחית ועודד יצירת קשרים בין תאי המוח מה שידוע ממחקרים קודמים כמשפר יכולת חקירה ולמידה בגילאים מאוחרים יותר..

בנוסף לכך, אנו יודעים ממחקרים שנעשו על צפיפות העצם בפגים בעלי משקל לידה נמוך מאוד שהתעמלות מבוקרת- הנעה פסיבית של המפרקים בפגים אלו משפרת באופן משמעותי גם את צפיפות העצם ומונעת את מחלת האוסטאופניה- בריחת סידן מהעצמות העלולה לגרום לשברים מפעולות פשוטות אצל התינוק.

אין ספק שההשפעה של העיסוי המבוקר והנכון מאפשרת לתינוקות ובעיקר תינוקות בסיכון לחוות את חווית ה"עולם החיצון" בצורה נעימה וחיובית יותר ומאפשרת להם קרקע בטוחה לחקירה ולמידה של הסביבה.

בטיפולי הפיזיותרפיה אני משלבת עיסוי עמוק וחזק באזורים שונים האחראים על היציבה והתנועה.

העיסוי מבוצע באזורי הגו, כפות הרגליים, האצבעות והקרסול, השוקיים, סביב השכמות, הזרוע , האמות וכפות הידיים. לאחר מכן ניתן להוסיף תרגול יציבתי עדין בנשיאת משקל על הגפיים או בישיבה תמוכה (כשהתינוק נשען עליכם) תוך כדי משחק והנאה.

בטיפול שלי ההורים אחראים על העסקת הילד והסחת דעתו מחוסר הנוחות הנגרם מהעבודה בעיסוי עמוק ובחיזוק תחושת הגוף העמוקה ואני עסוקה בטיפול בגוף הילד תוך התבוננות בתגובותיו ומתן אפשרות להפסקות ומנוחה תוך כדי.

ובאופן כללי רק אם בא לכם ואתם רוצים לחלוק זמן איכות עם ילדכם ולחזק את הקשר עמו אני ממליצה בחום- עסו את התינוק לפחות פעם ביום, במשך 10-5 דקות, בתנועות בוטחות ונעימות, על הגב ועל הבטן. (אגב- יש ספר מופלא שנקרא "ידיים אוהבות" המראה כיצד ניתן לעסות את התינוק בתמונות). בחרו כל פעם אזור אחר ועבדו עליו עם התינוק. אין צורך בשמן מיוחד, אפשר על הבגדים או עם מעט שמן שקדים לאחר המקלחת. החוויה צריכה להיות נעימה לכם ולתינוק כאחד ולהוות טקס נפלא לסיכום היום לפני השינה. בטוחני ששנת הלילה לאחר מכן תהיה נעימה מאוד לכולם...

מתאים לגילאי: חודש- שנה לפחות.

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • תגיות HTML מותרות: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.